منو اصلی
حاصل دست رنج کشاورزان را پاس بداریم

حاصل دست رنج کشاورزان را پاس بداریم

کاسب ها لحظه ای بعد از معامله ، وجه فروش را از خریدار می گیرند .کارگران درانتهای یک روز سخت و پر کار ، مزد خود را درهمان روز دریافت می کنند وهنوز روز به سیاهی شب نرسیده دستمزد و حاصل کار خود را در جیب هاشان خواهند داشت . کارمندان نیز در پایان هر ماه ،حقوق و دستمزد کار خود را به چشم می بینند .این موضوع در رابطه با بخش کشاورزی کاملاً متفاوت است . رزق و روزی آن ها با چرخش ابرو ماه و فلک پیوند دیرینه دارد . کشاورزان بعد از یکسال کارسخت و طاقت فرسا ، سرما و گرما را به جان می خرند و بعد از هزاران مشقت و رنج بی شمار ، به انتظار می نشینند تا زمانی فرا رسد که حاصل دسترنج خود را از زمین برداشت کنند . هرکس رنج کشاورزان را باور ندارد، باید سری به روستا بزندو درچهره زنان و مردان کشاورز به دقت نگاه کند و پینه دستانشان را ببیند . چین و چروک صورت هایشان گویای خستگی و رنج و سختی مشکلات است . برای کشاورزان محصول یعنی مائده آسمانی ، یعنی لطف خدا . محصول یعنی رزق و روزی حلال . محصول برایشان قداست دارد ، حرمت دارد . کشاورزان پس از یک سال تلاش وکار، حاصل کارو زحمت خود را به اعتبار و به اعتماد به رانندگان کمباین می سپارند تا برایشان برداشت کنند. هرگونه اهمال و سهل انگاری در امر برداشت ، بخشی از محصول را ضایع می کند . به زبان دیگر هر میزان از محصول که به هدر داده شود ، مثل این است که به همان مقدار ، دست در سفره کشاورز کرده و نانی را به یغما برداریم .
برداشت محصول ، يكي از مهمترين عمليات زراعي است و كاهش عملكرد قبل و بعد از برداشت عامل اصلي كاهش درآمد زارعين مي باشد. كاهش عملكرد در زمان برداشت مي تواند به واسطه ريزش دانه باشد.اين ريزش مي تواند در زمان برداشت دستي، برداشت با كمباين و يا در زمان خرمن كوبي، جدا كردن و تميز كردن با كمباين اتفاق بيفتد. معمولاً برداشت گندم به وسيله كمباين هنگامي انجام مي شود كه مقدار رطوبت آن حدود 14 درصد باشد.
بدیهی است افزایش تولید و برداشت صحیح یک محصول به عوامل متعددی بستگی دارد و کشاورزان باید به این نکات به دقت توجه نمایند .
• بی شک با ایجاد زمینه و بستر مناسب برای رشد و نمو دانه گندم و توسعه ریشه آن ، می توان از یک دانه گندم به یک بوتۀ مطلوب و با رشد مناسب رسید و سرانجام به عملکرد قابل توجه و دلخواهی دست یافت . برای ایجاد شرایط مناسب رشد گندم ، قدم اول اجرای به موقع و صحیح عملیات خاک ورزی و تهیه بستر بذر می باشد . نحوه کشت بد می تواند یکی از عوامل ریزش و ضایع شدن محصول باشد .
• از بین بردن علفهای هرز موجود در زمین .
• زیر خاک کردن انواع کودهای حیوانی ، شیمیایی و بقایای گیاهی زراعت قبلی و ایجاد شرایط مناسب برای فعالیت موجودات زنده خاک
• نرم کردن خاک جهت جذب رطوبت بیشتر و تماس مناسب بذر با خاک
• تسطیح و شیب بندی صحیح جهت توزیع و حرکت یکنواخت آب آبیاری در مزرعه .
• عدم استفاده از بذور نامناسب ، غیر استاندارد و بوجاری نشده و همچنین اختلاط بذر .
• آبیاری به موقع و صحیح و اجتناب از گود شدن سطح زمین .
زمانی که دروگرها و کمباین ها جای داس ها را گرفتند و برداشت محصول را عهده دار شدند . کشاورزان حاصل دسترنج خود را به امانت و اعتمادبه دستگاه های برداشت ورانندگان کمباین که خود نیز غالباًاز ریشه و تبار کشاورزان هستند ،سپردند. عملیات کاشت ، داشت و برداشت هرکدام ازجایگاه ویژه ای در امر کشاورزی برخوردارهستند . روش برداشت نیز یکی از با اهمیت ترین قسمت های عملیات زراعی می باشد . جلو گیری از ضایع شدن محصول و ریزش یکی از مقوله های مهم در امر برداشت می باشد.
گندم از اولين گياهاني است كه به وسيله انسان كشت و زرع شده و طبق متون تاريخي از 2000 سال قبل از ميلاد، گندم از پرمصرف ترين و با ارزش ترين غلات براي بشر به شمار ميرفته است. گندم درالگوي غذايي سه چهارم جمعيت جهان كه عمدتاً شامل ملّل فقير و كم درآمد ميشود، به دليل مغذي و ارزان بودن نسبت به ساير مواد غذايي مشابه، جايگاه مهمي دارد. در دنياي امروز گندم نه تنها يك ماده غذايي اساسي و مهم است، بلكه از لحاظ سياسي از اهميتي همپايه نفت برخوردار است.
عليرغم اينكه جمعيت ايران حدود يك درصد جمعيت جهان ميباشد ، ولي حدود 5/2 درصد گندم جهان در ايران مصرف ميشود كه بيش از استاندارد بين المللي است. اين واقعيت موجب شده تا بيشترين سطح زير كشت اراضي زراعي كشور به گندم اختصاص يابد . در شرايط كنوني يكي از معضلات اصلي بخش كشاورزي ايران ضايعات ميباشد. براساس گزارش وزارت جهادكشاورزي درسال 1385 از 85 ميليون تن محصول كشاورزي توليدشده، 15 ميليون تن آن را ضايعات تشكيل داده است .
معمولا روش برداشت و نحوه حمل و نقل و همچنين خرمن كوبي متداول در روستاهاي ايران خسارت زيادي را به همراه دارد در حالي كه به كار بردن كمباين جهت برداشت محصول ميزان خسارت را به حداقل مي رساند. همان گونه که مطرح شد ، امروزه مسئله ريزش دانه اهميت فراواني پيدا كرده است. ريزش دانه روي بوته همزمان با رسيدن محصول زياد مي شود به طوري كه در برخي موارد چنانچه با خشكي زياد همراه باشد خسارت قابل توجهي به بار خواهد آورد. از اين جهت بايد در به كار بردن كمباين و انتخاب ارقام مقاوم در قابل ريزش توجه بيشتري معطوف گردد.
• معمولاً استفاده و بکارگیری ازکمباین‌های فرسوده و قطعات استهلاک یافته یکی ازعوامل اصلی ریزش گندم در کشتزار ها هستند . تجربه و کارآزموده بودن رانندگان کمباین نیز در کاهش میزان ریزش تاثیر قابل توجهی دارد.
• قرنطینه و ضدعفونی کردن کمباین و همچنین گواهی معاینه فنی قبل از عملیات برداشت حائز اهمیت می باشد.
• بهتر است کشاورزان با حضور در مزرعه بهنگام برداشت ، مستقیماً بر میزان ریزش محصول خود از کمباین‌ها نظارت داشته و از به کارگیری دستگاه‌های فرسوده که مشکل فنی دارند، ممانعت کنند .
• تنظيم کمباين در جهت رفع ريزش گندم در حين برداشت ، تاثیر بسزایی در کاهش برداشت دارد.
• طبق تحقیقات انجام شده توسط کارشناسان مقطع دکترای ماشین آلات کشاورزی ، در وضعیت عادی و در دستگاههای کمباین نو ،36/1 درصد ضایعات متاثر از عوامل طبیعی، 47/2 درصد متاثر از ضایعات پلاتفرم(قطعات جلوی کمباین) و 5/1 درصد ضایعات از قطعات انتهای کمباین است .
رانندگان عزیز و محترم کمباین باید مستحضر باشند که مسئولیت بزرگی بر دوش آن هاست . چشم کشاورزان به همت والا و کارکرد صحیح و دقت بالا و کارکرد صحیح ماشین های غول آسا وچرخ و تیغه وتسمه دستگاه کمباین شماست . رضایت مطلوب کشاورزان، سعی و کوشش شما را طلب می کند .ضمانت برداشت محصول کشاورزان ، این قوت غالب مردم ، برعهده و دوش شماست . به هوش و به گوش باشید و حاصل دسترنج کشاورزان را پاس بدارید .
شرکت تعاونی کمباین داران فارس ضمن سپاس از همکاری های اعضاء محترم که شاهدی استوار ازهمبستگی صنفی است و ضمن حمایت از کلیه کشاورزان و الخصوص سهامداران و رانندگان زحمت کش کمباین ، برای انجام عملیات برداشت محصولات زراعی ، این رسالت بزرگی که بردوش شماست ، آرزوی موفقیت و سلامتی می نماید .شرکت تعاونی کمباین داران می تواند با تلاش مستمر شما موجودیت خودرا حفظ نماید تا درآینده بتواند گام های استواردرتحقق ایده های نو بردارد و در صفحات زرین تاریخ بنگارد.

Post a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>